UMOWA LICENCYJNA UŻYTKOWNIKA KOŃCOWEGO PRODUKTU KASPERSKY SAFE KIDS FOR WINDOWS („UMOWA LICENCYJNA”)

PRZED ROZPOCZĘCIEM KORZYSTANIA Z OPROGRAMOWANIA NALEŻY UWAŻNIE PRZECZYTAĆ NINIEJSZĄ UMOWĘ LICENCYJNĄ.

ABY ZAWRZEĆ NINIEJSZĄ UMOWĘ LICENCYJNĄ, UŻYTKOWNIK MUSI BYĆ DOROSŁY. JEŚLI UŻYTKOWNIK JEST DZIECKIEM, MUSI POPROSIĆ JEDNEGO Z RODZICÓW LUB OPIEKUNA PRAWNEGO O PRZECZYTANIE I ZAAKCEPTOWANIE NINIEJSZEJ UMOWY LICENCYJNEJ. RODZICE LUB OPIEKUNOWIE MUSZĄ ZAAKCEPTOWAĆ NINIEJSZĄ UMOWĘ LICENCYJNĄ W IMIENIU UŻYTKOWNIKA I WZIĄĆ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WSZYSTKIE OBOWIĄZKI NAŁOŻONE NA UŻYTKOWNIKA KOŃCOWEGO ZGODNIE Z WARUNKAMI NINIEJSZEJ UMOWY LICENCYJNEJ.

URUCHAMIAJĄC OPROGRAMOWANIE, KLIKAJĄC PRZYCISK OZNACZAJĄCY AKCEPTACJĘ W OKNIE ZAWIERAJĄCYM UMOWĘ LICENCYJNĄ LUB WPROWADZAJĄC ODPOWIEDNI SYMBOL (ODPOWIEDNIE SYMBOLE), UŻYTKOWNIK OŚWIADCZA, ŻE JEST OSOBĄ DOROSŁĄ I AKCEPTUJE NINIEJSZĄ UMOWĘ LICENCYJNĄ W IMIENIU SWOIM LUB SWOJEGO DZIECKA, A TAKŻE ŻE PRZYJMUJE NA SIEBIE PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WSZYSTKIE ZOBOWIĄZANIA UŻYTKOWNIKA KOŃCOWEGO ZGODNIE Z WARUNKAMI NINIEJSZEJ UMOWY LICENCYJNEJ.

PONADTO URUCHOMIENIE OPROGRAMOWANIA, KLIKNIĘCIE PRZYCISKU OZNACZAJĄCEGO AKCEPTACJĘ W OKNIE ZAWIERAJĄCYM UMOWĘ LICENCYJNĄ LUB WPROWADZENIE ODPOWIEDNIEGO SYMBOLU (ODPOWIEDNICH SYMBOLI) STANOWI BEZWARUNKOWĄ AKCEPTACJĘ WARUNKÓW NINIEJSZEJ UMOWY LICENCYJNEJ I UPOWAŻNIA UŻYTKOWNIKA DO KORZYSTANIA Z OPROGRAMOWANIA ZGODNIE Z WARUNKAMI NINIEJSZEJ UMOWY LICENCYJNEJ.

JEŻELI UŻYTKOWNIK NIE WYRAŻA ZGODY NA PRZYJĘCIE WARUNKÓW NINIEJSZEJ UMOWY LICENCYJNEJ LUB NIE JEST OSOBĄ DOROSŁĄ, ZOBOWIĄZANY JEST PRZERWAĆ INSTALACJĘ OPROGRAMOWANIA ORAZ/LUB USUNĄĆ OPROGRAMOWANIE.

JEŚLI UMOWA LICENCYJNA LUB PODOBNY DOKUMENT JEST DOŁĄCZONY DO OPROGRAMOWANIA, WARUNKI UŻYTKOWANIA OPROGRAMOWANIA ZDEFINIOWANE W TAKIM DOKUMENCIE ZASTĘPUJĄ OBOWIĄZUJĄCĄ UMOWĘ LICENCYJNĄ.

ROZDZIAŁ A. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Definicje

1.1. Oprogramowanie oznacza oprogramowanie, materiały towarzyszące i powiązane oraz Aktualizacje zgodnie z opisem w Instrukcji użytkownika.

1.2. Posiadacz praw (posiadacz wszystkich praw, wyłącznych bądź innych praw do Oprogramowania) oznacza firmę AO Kaspersky Lab, spółkę zarejestrowaną zgodnie z przepisami prawa obowiązującego na terenie Federacji Rosyjskiej.

1.3. Komputer — system operacyjny, maszyna wirtualna lub sprzęt komputerowy, w tym stacja robocza, urządzenie mobilne lub serwer, dla których przeznaczone jest Oprogramowanie i/lub na których ma zostać ono zainstalowane i/lub będzie użytkowane.

1.4. Standardowa lub bezpłatna wersja Oprogramowania oznacza wersję oprogramowania udostępnianą użytkownikom bezpłatnie.

1.5. Rozszerzona wersja lub wersja premium Oprogramowania oznacza wersję Oprogramowania z funkcjonalnością dostępną dopiero po dokonaniu aktywacji.

1.6. Użytkownik końcowy (Użytkownik) oznacza osobę(-y) fizyczną(-e) instalującą(-e) lub korzystającą(-e) w imieniu własnym z legalnej kopii Oprogramowania; lub, jeżeli Oprogramowanie jest pobierane lub instalowane w imieniu organizacji, np. pracodawcy, „Użytkownik” oznacza również organizację, na potrzeby której Oprogramowanie zostaje pobrane lub zainstalowane i niniejszym przyjmuje się, iż ta organizacja upoważniła osobę przyjmującą warunki tej umowy licencyjnej do uczynienia tego w jej imieniu. Dla celów niniejszej umowy, termin „Organizacja”, obejmuje, bez ograniczeń, każdą spółkę, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, korporację, stowarzyszenie, spółkę kapitałową, zarząd powierniczy, spółkę joint venture, organizację pracowniczą, organizację nieposiadającą osobowości prawnej lub organizacje rządowe.

1.7. Partner(-rzy) oznacza(-ją) organizacje lub osoby fizyczne zajmujące się dystrybucją Oprogramowania w oparciu o Licencję i umowę zawartą z Posiadaczem praw.

1.8. Aktualizacja(-e) — antywirusowe bazy danych, ulepszenia Oprogramowania, poprawki do usterek programowych, poszerzenia i/lub modyfikacje Oprogramowania.

1.9. Poszerzenia oprogramowania — dodatkowe komponenty Oprogramowania oraz usługi świadczone przez Posiadacza praw, które poszerzają funkcje Oprogramowania i które mogą być stosowane wraz z Oprogramowaniem lub oddzielnie oraz dla których może być konieczny zakup dodatkowej Licencji lub poszerzenie obecnej. Niektóre poszerzenia mogą być udostępniane bezpłatnie, inne za uiszczeniem opłaty. Użytkownik może zasięgnąć dodatkowych informacji przed ich nabyciem.

1.10. Instrukcja użytkownika oznacza instrukcję użytkownika, przewodnik administratora, dokumentację i związane z nimi materiały objaśniające i inne.

1.11. Certyfikat Licencyjny oznacza dokument, który może zostać przekazany Użytkownikowi końcowemu wraz z kodem aktywacyjnym oraz dalszymi informacjami na temat Licencji.

1.12. Portal internetowy oznacza lokalizację internetową Posiadacza praw pozwalającą na zarządzanie zainstalowanym Oprogramowaniem oraz nabytymi licencjami.

1.13. Konto Użytkownika oznacza osobistą sekcję Portalu internetowego utworzoną za pomocą danych wprowadzonych przez Użytkownika Końcowego podczas rejestracji w Portalu internetowym. Konto Użytkownika pozwala Użytkownikowi Końcowemu na uzyskanie dostępu do Web-Portalu w celu wykonywania operacji wymienionych w Rozdziale A w ustępie 1.12.

2. Przyznanie licencji

2.1. Użytkownikowi nadawana jest niewyłączna Licencja na użytkowanie Oprogramowania w ramach funkcji Oprogramowania opisanych w Instrukcji użytkownika, lub na stronie pomocy technicznej Posiadacza praw, pod warunkiem, że spełnione są ze strony Użytkownika wszelkie wymogi techniczne, ograniczenia oraz warunki użytkowania niniejszej Umowy Licencyjnej.

Wersja testowa. Jeżeli użytkownik otrzymał, pobrał i/lub zainstalował wersję testową Oprogramowania i otrzymał niniejszym licencję ewaluacyjną na Oprogramowanie, jeżeli nie zostało to inaczej określone, może wykorzystywać je wyłącznie w celach ewaluacyjnych i wyłącznie w określonym przedziale czasowym począwszy od dnia pierwszej instalacji. Wykorzystywanie Oprogramowania do innych celów lub w okresie wykraczającym poza okres ewaluacji jest surowo wzbronione.

Oprogramowanie wielośrodowiskowe; Oprogramowanie wielojęzyczne; Podwójne nośniki oprogramowania; Kopie zbiorowe; Pakiety. W przypadku Użytkowników korzystających z innych wersji Oprogramowania lub innych wersji językowych Oprogramowania, posiadających Oprogramowanie na kilku nośnikach, w postaci kopii zbiorowej bądź w pakiecie wraz z innym oprogramowaniem, całkowita dozwolona liczba Komputerów i/lub całkowita dozwolona liczba Kont Użytkownika, na których instalowane są wszystkie wersje Oprogramowania powinna odpowiadać liczbie komputerów i/lub liczbie kont użytkownika wymienionej w Licencji otrzymanej od Posiadacza praw, zakładając, że jeżeli warunki licencjonowania nie stanowią inaczej, każda uzyskana Licencja uprawnia Użytkownika do zainstalowania i korzystania z Oprogramowania na liczbie Komputerów i/lub na liczbie Kont Użytkownika określonych w Rozdziale A w ustępach 2.2 oraz 2.3.

2.2. Jeżeli Oprogramowanie zostało otrzymane/zakupione przez Internet, Użytkownik może korzystać z Oprogramowania na Komputerach i/lub Kontach Użytkownika, w liczbie określonej przy zakupie Licencji na Oprogramowanie.

2.3. Jeżeli Oprogramowanie zostało uzyskane na nośniku fizycznym, Użytkownik może z niego korzystać na Komputerach i/lub Kontach Użytkownika, w liczbie określonej na opakowaniu lub w towarzyszącym dokumencie.

2.4. Użytkownik ma prawo do wykonania kopii Oprogramowania wyłącznie w celu stworzenia kopii zapasowej, która zastąpi legalnie posiadaną kopię na wypadek jej utraty, zniszczenia lub uszkodzenia uniemożliwiającego jej użytkowanie. Kopii zapasowej nie wolno użytkować do innych celów i musi ona zostać zniszczona po utracie przez Użytkownika prawa do użytkowania Oprogramowania lub po wygaśnięciu bądź wycofaniu licencji Użytkownika z jakiegokolwiek powodu, w tym z powodów określonych w Rozdziale A paragraf 3.13, stosownie do prawa obowiązującego w kraju zamieszkania Użytkownika lub w kraju, w którym Użytkownik korzysta z Oprogramowania.

2.5. Użytkownik może przekazać niewyłączną Licencję na korzystanie z Oprogramowania innym osobom fizycznym w zakresie udzielonym Użytkownikowi przez Posiadacza praw pod warunkiem, że osoba otrzymująca wyrazi zgodę na przestrzeganie wszystkich zasad i warunków niniejszej Umowy Licencyjnej oraz w pełni zastąpi dotychczasowego Użytkownika jako posiadacza Licencji udzielonej przez Posiadacza praw. W przypadku pełnego przeniesienia praw nadanych przez Posiadacza praw na korzystanie z Oprogramowania Użytkownik ma obowiązek zniszczenia wszelkich posiadanych kopii Oprogramowania, np. kopii zapasowych. Osoba otrzymująca przekazaną licencję musi wyrazić zgodę na przestrzeganie wszystkich zasad i warunków niniejszej Umowy Licencyjnej. Jeżeli osoba otrzymująca nie wyrazi zgody na przestrzeganie wszystkich zasad i warunków niniejszej Umowy Licencyjnej, nie może zainstalować bądź/ani użytkować Oprogramowania. Użytkownik oświadcza również, jako osoba otrzymująca przekazywaną licencję, że nie posiada żadnych dodatkowych lub większych praw niż oryginalny Użytkownik końcowy, który uzyskał Oprogramowanie od Posiadacza praw.

2.6. Po aktywacji Oprogramowania (z wyjątkiem Oprogramowania na cele ewaluacyjne) w terminie określonym na opakowaniu (jeżeli Oprogramowanie nie zostało zakupione przez Internet) lub określonym w ramach potwierdzenia złożenia zamówienia subskrypcji (jeżeli Oprogramowanie zostało nabyte przez Internet), Użytkownik otrzyma od Posiadacza praw lub jego Partnerów automatyczne Aktualizacje i najnowsze wersje Oprogramowania oraz pomoc techniczną, zgodnie z Rozdziałem A paragraf 4.

2.7. W celu użytkowania Oprogramowania konieczne może być jego podłączenie do Web-Portalu przy użyciu Konta użytkownika. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za wszelkie działania związane z użytkowaniem swojego konta użytkownika przy użyciu własności Posiadacza praw oraz/lub własności jego Partnerów. Użytkownik wyraża zgodę na zwolnienie Posiadacza praw z odpowiedzialności za nieautoryzowany dostęp do konta Użytkownika.

3. Aktywacja i okres obowiązywania

3.1. Okres użytkowania Standardowej lub Bezpłatnej wersji Oprogramowania nie jest ograniczony przez Posiadacza praw.

3.2. Jeśli Użytkownik zmodyfikuje swój komputer lub wprowadzi zmiany do zainstalowanego na nim oprogramowania innych dostawców, Posiadacz praw może wymagać od Użytkownika przeprowadzenia ponownej aktywacji Oprogramowania, przy czym liczba aktywacji może być ograniczona przez Posiadacza praw.

3.3. Jeżeli Oprogramowanie zostało otrzymane/zakupione przez Internet, można z niego korzystać po zaakceptowaniu warunków niniejszej Umowy Licencyjnej przez okres określony podczas dokonywania zakupu.

3.4. Jeżeli Oprogramowanie zostało uzyskane na nośniku fizycznym, może ono być wykorzystywane, po przyjęciu warunków niniejszej Umowy Licencyjnej, w okresie oznaczonym na opakowaniu, począwszy od akceptacji niniejszej Umowy Licencyjnej.

3.5. Jeśli Oprogramowanie zostało uzyskane od Partnera, okres korzystania z Oprogramowania może być uzgodniony pomiędzy Użytkownikiem a Partnerem.

3.6. Jeżeli istnieje Certyfikat Licencyjny, okres użytkowania Oprogramowania jest określony w tym Certyfikacie Licencyjnym.

3.7. Jeżeli istnieje subskrypcja, okres korzystania z Oprogramowania jest określany przy otrzymaniu potwierdzenia subskrypcji.

3.8. W przypadku otrzymania przez Użytkownika od Posiadacza praw Oprogramowania na cele ewaluacyjne zgodnie z Rozdziałem A ustęp 2.1, informacje o okresie użytkowania Oprogramowania są wskazane w odpowiedniej części strony internetowej Posiadacza praw lub można je uzyskać przy użyciu metod opisanych w Instrukcji użytkownika.

3.9. Jeżeli Oprogramowanie zostało zakupione w celu przedłużenia prawa do korzystania z wcześniej nabytego Oprogramowania, użytkownik może ponownie aktywować Oprogramowanie wyłącznie w przypadku, gdy dostępny jest kod aktywacji wcześniej nabytego Oprogramowania. W przypadku braku kodu aktywacyjnego okres faktycznego korzystania z Oprogramowania będzie ograniczony zgodnie z informacjami przedstawionymi przy zakupie licencji, zawartymi na opakowaniu lub na portalu internetowym, na którym licencja została nabyta.

3.10. Po wygaśnięciu licencji Rozszerzonej wersji Oprogramowania funkcjonalność Rozszerzonej wersji Oprogramowania będzie ograniczona do funkcjonalności Standardowej lub Bezpłatnej wersji Oprogramowania, zgodnie z opisem zawartym w Instrukcji użytkownika.

3.11. Po upływie okresu trwania Umowy licencyjnej Użytkownik może zostać upoważniony do kontynuacji użytkowania Oprogramowania na określony czas z możliwym ograniczeniem zakresu funkcji Oprogramowania. Szczegóły znajdują się na stronie https://help.kaspersky.com.

3.12. Jeżeli Oprogramowanie zakupione zostało w celu użytkowania na więcej niż jednym komputerze, okres licencyjny Oprogramowania rozpocznie się w dniu uruchomienia Oprogramowania na pierwszym z komputerów lub jest wyznaczony w Certyfikacie Licencyjnym, w przypadku jego istnienia.

3.13. Z zastrzeżeniem innych środków prawnych czy prawa słuszności, które może przysługiwać Posiadaczowi praw, w wypadku naruszenia przez Użytkownika jakiegokolwiek warunku lub postanowienia niniejszej Umowy Licencyjnej Posiadacz praw jest uprawniony do wycofania przyznanej licencji na Oprogramowanie bez uprzedzenia oraz bez zwrotu kosztu zakupu w całości czy w części.

3.14. Posiadacz praw zastrzega sobie prawo do ograniczenia możliwości aktywacji Oprogramowania wyłącznie do regionu, w którym Oprogramowanie miało być sprzedawane przez Posiadacza praw lub jego Partnerów. Informacje na temat ograniczeń są dostępne po zakończeniu procesu zakupu licencji Oprogramowania zgodnie z metodą nabycia określoną w Rozdziale A w ustępach 3.3, 3.4 i 3.5.

3.15. Jeżeli Użytkownik uzyskał Oprogramowanie z kodem aktywacyjnym ważnym dla lokalizacji językowej Oprogramowania na region, w którym zostało ono nabyte od Posiadacza praw lub jego partnerów, Użytkownik nie może aktywować Oprogramowania za pomocą kodu aktywacyjnego przeznaczonego dla innej lokalizacji językowej.

3.16. W przypadku ograniczeń określonych w Rozdziale A paragraf 3.14 i 3.15, informacje o tych ograniczeniach zostały umieszczone na opakowaniu i/lub w towarzyszącym dokumencie, i/lub stronie internetowej Posiadacza praw i/lub jego Partnerów.

3.17. W celu weryfikacji uprawnień do użytkowania Oprogramowania Posiadacz praw zastrzega sobie prawo do sprawdzenia, czy Użytkownik posiada licencjonowaną kopię Oprogramowania. Jeśli kontrola nie może zostać wykonana w okresie opisanym w Instrukcji użytkownika, Oprogramowanie będzie działać z ograniczoną funkcjonalnością.

3.18. Jeśli instalujesz Oprogramowanie z produktu Kaspersky Total Security przy ważnej licencji Kaspersky Total Security, kod aktywacyjny licencji zostanie automatycznie wysłany na Konto Użytkownika w Portalu internetowym połączonym z Oprogramowaniem.

4. Pomoc techniczna

4.1. Pomoc techniczna zapewniana będzie Użytkownikowi po zainstalowaniu najnowszej Aktualizacji Oprogramowania (z wyjątkiem jego wersji testowej), zgodnie z zasadami pomocy technicznej.

Informacje na temat usług w zakresie pomocy technicznej i zasady ich świadczenia znajdują się na stronie https://support.kaspersky.com.

4.2. W przypadku korzystania z Oprogramowania przeznaczonego do celów testowych nie jest udzielana pomoc techniczna.

5. Otrzymywanie materiałów informacyjnych i marketingowych

5.1. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że za pośrednictwem Oprogramowania będzie otrzymywał od Posiadacza praw i/lub Partnerów materiały informacyjne, które pozwolą na zwiększenie poziomu ochrony.

6. Ograniczenia

6.1. Użytkownik nie będzie emulować, klonować, wynajmować, użyczać, wypożyczać na zasadach leasingu, odsprzedawać, modyfikować, dekompilować, poddawać inżynierii wstecznej lub demontażowi ani tworzyć prac pochodnych w oparciu o Oprogramowanie lub jakąkolwiek jego część z wyjątkiem, kiedy jest to dozwolone w postaci niezbywalnego prawa nadanego Użytkownikowi poprzez odpowiednie prawa, Użytkownik nie sprowadzi też żadnej części Oprogramowania do postaci czytelnej dla człowieka, nie przeniesie licencjonowanego Oprogramowania lub jego podzbioru, oraz nie zezwoli na to stronie trzeciej, z wyjątkiem wypadków, kiedy niniejsze restrykcje są wyraźnie zakazane przez obowiązujące prawo. Ani kod binarny Oprogramowania ani jego kod źródłowy nie mogą być wykorzystywane bądź poddawane inżynierii wstecznej w celu stworzenia algorytmu programu, który jest zastrzeżony. Wszelkie prawa, które nie zostały wyraźnie nadane na mocy niniejszej Umowy są zastrzeżone przez Posiadacza praw oraz/lub odpowiednio, jego dostawców. Wszelkie przejawy nieautoryzowanego użycia Oprogramowania spowodują natychmiastowe i automatyczne rozwiązanie niniejszej Umowy Licencyjnej oraz odebranie nadanej w ramach umowy licencji, mogą również spowodować rozpoczęcie postępowania przeciwko Użytkownikowi z powództwa cywilnego oraz/lub karnego.

6.2. Użytkownik nie dokona cesji swoich praw do korzystania z Oprogramowania na stronę trzecią, poza wyjątkami określonymi w Rozdziale A ustęp 2.5 niniejszej Umowy Licencyjnej.

6.3. Użytkownik nie udostępni stronom trzecim kodu aktywacyjnego, nie zezwoli również stronom trzecim na korzystanie z kodu aktywacyjnego, stanowiącego dane poufne będące własnością Posiadacza praw oraz dołoży uzasadnionych starań w celu ochrony kodu aktywacyjnego, za wyjątkiem przekazania kodu aktywacyjnego stronom trzecim, jak określono w Rozdziale A ustęp 2.5 niniejszej Umowy Licencyjnej. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za zachowanie poufności Kodu aktywacyjnego w okresie użytkowania Oprogramowania.

6.4. Nabytą licencję przyznaje się jako całość, która nie może być dzielona na części w celu dystrybucji na rzecz stron trzecich na zasadach komercyjnych.

6.5. Użytkownik nie będzie wynajmował, użyczał ani wypożyczał Oprogramowania na zasadach leasingu żadnej osobie trzeciej.

6.6. Użytkownik nie będzie wykorzystywał Oprogramowania do tworzenia danych lub oprogramowania wykorzystywanego do wykrywania, blokowania lub usuwania zagrożeń opisanych w Instrukcji użytkownika.

6.7. Użytkownikom korzystającym z próbnej wersji Oprogramowania nie przysługuje prawo do otrzymywania Pomocy technicznej opisanej w Rozdziale A paragraf 4 niniejszej Umowy Licencyjnej, a Użytkownik nie ma prawa do przekazania licencji bądź scedowania praw do korzystania z Oprogramowania na jakąkolwiek stronę trzecią.

7. Ograniczona gwarancja i wyłączenie odpowiedzialności

7.1. Oprogramowanie winno działać zgodnie z załączoną Instrukcją użytkownika i, pod warunkiem stosowania obsługiwanych wersji Oprogramowania oraz instalacji wszystkich najnowszych aktualizacji Oprogramowania, chyba, że w Umowie Licencyjnej ustalono inaczej. Lista obsługiwanych wersji jest dostępna na stronie https://support.kaspersky.com.

7.2. Użytkownik wyraża zgodę na dostarczenie Oprogramowania wraz z opcją automatycznego przedłużenia Licencji, która umożliwia automatyczne pobieranie i instalację usprawnień, poprawek do usterek programowych i/lub modyfikacji dla Oprogramowania i jego składników, jak i nowych wersji Oprogramowania.

7.3. Użytkownik zgadza się na automatyczne pobieranie za pomocą Oprogramowania rozszerzeń do przeglądarek internetowych, niezbędnych do zapewnienia podstawowych funkcji licencjonowanego Oprogramowania.

7.4. Użytkownik oświadcza, akceptuje oraz zgadza się, iż żadne oprogramowanie nie jest wolne od błędów oraz że zalecane jest wykonywanie kopii zapasowych zawartości dysku komputera, z częstotliwością oraz o niezawodności odpowiadającej Użytkownikowi.

7.5. Posiadacz praw nie gwarantuje prawidłowego działania Oprogramowania w przypadku pogwałcenia zasad opisanych w Instrukcji użytkownika lub w niniejszej Umowie Licencyjnej.

7.6. Posiadacz praw nie gwarantuje, że Oprogramowanie będzie funkcjonowało poprawnie, jeżeli Użytkownik nie będzie regularnie pobierał Aktualizacji opisanych w Rozdziale A ustęp 2.6 niniejszej Umowy Licencyjnej.

7.7. Posiadacz praw nie gwarantuje dostępności funkcji Oprogramowania opisanych w Instrukcji użytkownika w dniu upływu okresu określonego w Rozdziale A paragraf 3 niniejszej Umowy Licencyjnej.

7.8. Posiadacz praw nie gwarantuje, że Oprogramowanie będzie działać poprawnie, jeżeli wadliwe działanie Oprogramowania zostało spowodowane przez sprzęt lub oprogramowanie, które nie zostały dostarczone przez firmę AO Kaspersky Lab lub jakiekolwiek z jej podmiotów.

7.9. Praca z konkretną funkcjonalnością Oprogramowania odbywa się poprzez dostęp i/lub korzystanie z usług stron trzecich zgodnie z postanowieniami niniejszej Umowy Licencyjnej i/lub Instrukcji użytkownika. Posiadacz praw nie ponosi odpowiedzialności za takie Usługi strony trzeciej. Użytkownik zgadza się również, że Posiadacz praw nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody związane z korzystaniem przez Użytkownika z Usług strony trzeciej.

7.10. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że Oprogramowanie jest dostarczane z domyślnymi ustawieniami standardowo stosowanymi przez Posiadacza praw, oraz że pełna odpowiedzialność za skonfigurowanie Oprogramowania pod kątem zaspokojenia własnych wymagań spoczywa na Użytkowniku.

7.11. Użytkownik potwierdza i zgadza się, że Oprogramowanie będzie realizować działania niezbędne dla jego funkcjonowania.

7.12. OPROGRAMOWANIE UDOSTĘPNIONE JEST UŻYTKOWNIKOWI W STANIE „TAKIM, JAKIM JEST”, A POSIADACZ PRAW NIE SKŁADA JAKICHKOLWIEK OŚWIADCZEŃ ANI NIE UDZIELA ZAPEWNIEŃ CO DO JEGO WYKORZYSTYWANIA LUB DZIAŁANIA. WYJĄTEK STANOWIĄ WSZELKIE GWARANCJE, WARUNKI, OŚWIADCZENIA LUB POSTANOWIENIA, W ZAKRESIE, W KTÓRYM NIE MOŻNA ICH WYKLUCZYĆ LUB OGRANICZYĆ W ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCEGO PRAWA. POSIADACZ PRAW I JEGO PARTNERZY NIE SKŁADAJĄ ŻADNYCH ZAPEWNIEŃ, WARUNKÓW, OŚWIADCZEŃ ANI POSTANOWIEŃ (WYRAŻONYCH LUB DOMNIEMANYCH Z MOCY USTAWY, PRAWA ZWYCZAJOWEGO, ZWYCZAJU, WYKORZYSTANIA LUB INNYCH) W JAKICHKOLWIEK KWESTIACH NIENARUSZANIA PRAW OSÓB TRZECICH, POKUPNOŚCI, SATYSFAKCJONUJĄCEJ JAKOŚCI, INTEGRACJI LUB PRZYDATNOŚCI DO DANEGO CELU. UŻYTKOWNIK PONOSI CAŁKOWITĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WADY ORAZ CAŁKOWITE RYZYKO W KWESTII DZIAŁANIA ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYBÓR ODPOWIEDNIEGO OPROGRAMOWANIA DO OSIĄGNIĘCIA ŻĄDANYCH REZULTATÓW, ORAZ ZA INSTALACJĘ, KORZYSTANIE I WYNIKI UZYSKANE W REZULTACIE STOSOWANIA OPROGRAMOWANIA. BEZ OGRANICZEŃ DLA POWYŻSZYCH POSTANOWIEŃ, POSIADACZ PRAW NIE SKŁADA ŻADNYCH OŚWIADCZEŃ ANI ZAPEWNIEŃ, ŻE OPROGRAMOWANIE BĘDZIE WOLNE OD BŁĘDÓW, PRZERW W FUNKCJONOWANIU LUB INNYCH AWARII LUB TEŻ ŻE OPROGRAMOWANIE SPEŁNI WSZELKIE WYMAGANIA UŻYTKOWNIKA BEZ WZGLĘDU NA TO, CZY ZOSTAŁY ONE UJAWNIONE POSIADACZOWI PRAW.

8. Wyłączenie i ograniczenie odpowiedzialności

8.1. W NAJSZERSZYM PRAWNIE DOPUSZCZALNYM ZAKRESIE, W ŻADNYM WYPADKU POSIADACZ PRAW ANI JEGO PARTNERZY NIE BĘDĄ ODPOWIEDZIALNI ZA JAKIEKOLWIEK SPECJALNE, PRZYPADKOWE, DOMNIEMANE, POŚREDNIE LUB WYNIKOWE SZKODY (NP. ZADOŚĆUCZYNIENIE ZA UTRATĘ ZYSKÓW LUB INFORMACJI POUFNYCH LUB INNYCH, PRZERWY W PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI, UTRATĘ PRYWATNOŚCI, KORUPCJĘ, ZNISZCZENIE ORAZ UTRATĘ DANYCH LUB PROGRAMÓW, ZA NIEMOŻNOŚĆ WYWIĄZANIA SIĘ Z JAKICHKOLWIEK OBOWIĄZKÓW, W TYM WSZELKICH OBOWIĄZKÓW USTAWOWYCH, OBOWIĄZKU DOBREJ WIARY LUB NALEŻYTEJ STARANNOŚCI, ZA ZANIEDBANIE, STRATY EKONOMICZNE ORAZ WSZELKIE INNE STRATY PIENIĘŻNE) POWSTAŁE NA SKUTEK LUB W JAKIKOLWIEK SPOSÓB ZWIĄZANE Z WYKORZYSTANIEM LUB NIEMOŻNOŚCIĄ WYKORZYSTANIA OPROGRAMOWANIA, ZAPEWNIENIEM LUB NIEMOŻNOŚCIĄ ZAPEWNIENIA WSPARCIA LUB INNYCH USŁUG, INFORMACJI, OPROGRAMOWANIA ORAZ ZWIĄZANEJ Z OPROGRAMOWANIEM TREŚCI LUB W INNY SPOSÓB POWSTAŁYCH W WYNIKU KORZYSTANIA Z OPROGRAMOWANIA BĄDŹ W RAMACH LUB W ZWIĄZKU Z JAKIMKOLWIEK POSTANOWIENIEM NINIEJSZEJ UMOWY LUB ZŁAMANIEM WARUNKÓW UMOWNYCH BĄDŹ DELIKTOWYCH (W TYM Z ZANIEDBANIEM, WPROWADZENIEM W BŁĄD, ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ LUB OBOWIĄZKIEM BEZPOŚREDNIM) LUB INNYM ZŁAMANIEM OBOWIĄZKU USTAWOWEGO, LUB JAKIMKOLWIEK NARUSZENIEM WARUNKÓW GWARANCJI PRZEZ POSIADACZA PRAW LUB KTÓREGOKOLWIEK Z JEGO PARTNERÓW, NAWET JEŻELI POSIADACZ PRAW LUB JEGO PARTNERZY ZOSTALI POINFORMOWANI O MOŻLIWOŚCI ZAISTNIENIA TAKICH SZKÓD.

UŻYTKOWNIK WYRAŻA ZGODĘ NA TO, IŻ W WYPADKU GDY POSIADACZ PRAW ORAZ/LUB JEGO PARTNERZY ZOSTANĄ UZNANI ZA ODPOWIEDZIALNYCH, ODPOWIEDZIALNOŚĆ POSIADACZA PRAW ORAZ/LUB JEGO PARTNERÓW OGRANICZAĆ SIĘ BĘDZIE DO KOSZTÓW OPROGRAMOWANIA. W ŻADNYM WYPADKU ODPOWIEDZIALNOŚĆ POSIADACZA PRAW ORAZ/LUB JEGO PARTNERÓW NIE PRZEKROCZY OPŁAT ZA OPROGRAMOWANIE WNIESIONYCH NA RZECZ POSIADACZA PRAW LUB JEGO PARTNERÓW (W ZALEŻNOŚCI OD OKOLICZNOŚCI).

ŻADNE POSTANOWIENIE NINIEJSZEJ UMOWY LICENCYJNEJ NIE WYKLUCZA ANI NIE OGRANICZA ŻADNYCH ROSZCZEŃ DOTYCZĄCYCH ŚMIERCI ORAZ ODNIESIONYCH OBRAŻEŃ CIELESNYCH. PONADTO, W PRZYPADKU GDY ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI, WYŁĄCZENIE LUB OGRANICZENIE W TREŚCI NINIEJSZEJ UMOWY LICENCYJNEJ NIE MOŻE ZOSTAĆ WYŁĄCZONE LUB OGRANICZONE W ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCEGO PRAWA, WTEDY TAKIE ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI, WYŁĄCZENIE LUB OGRANICZENIE NIE BĘDZIE MIAŁO ZASTOSOWANIA W PRZYPADKU UŻYTKOWNIKA, KTÓREGO W DALSZYM CIĄGU OBOWIĄZYWAĆ BĘDĄ POZOSTAŁE ZRZECZENIA SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI, WYŁĄCZENIA ORAZ OGRANICZENIA.

9. GNU oraz licencje stron trzecich

9.1. Oprogramowanie może zawierać programy komputerowe licencjonowane (lub sublicencjonowane) użytkownikowi końcowemu w ramach Powszechnej Licencji Publicznej GNU lub innych, podobnych licencji na bezpłatne oprogramowanie, które, poza innymi uprawnieniami, pozwalają użytkownikowi końcowemu na kopiowanie, modyfikowanie oraz redystrybucję niektórych programów lub ich części oraz udostępniają kod źródłowy („Wolne Oprogramowanie”). Jeżeli licencje te wymagają, aby dla każdego oprogramowania przekazywanego innym w formie wykonywalnego formatu binarnego, udostępniony został tym użytkownikom również kod źródłowy. Kod ten został dołączony do Oprogramowania lub może zostać udostępniony użytkownikowi po otrzymaniu prośby przesłanej na adres: source@kaspersky.com. Jeżeli jakiekolwiek licencje Wolnego Oprogramowania wymagają, aby Posiadacz praw udostępnił prawo do korzystania, kopiowania oraz modyfikowania programu w ramach Wolnego Oprogramowania wykraczające poza prawa przyznane z mocy niniejszej Umowy Licencyjnej, wtedy prawa te stają się nadrzędne do zawartych w niniejszej Umowie praw i restrykcji.

10. Prawo własności intelektualnej

10.1. Użytkownik zgadza się, że Oprogramowanie oraz jego autorstwo, systemy, pomysły, metody działania, dokumentacja oraz inne zawarte w Oprogramowaniu informacje stanowią własność intelektualną oraz/lub cenne tajemnice handlowe Posiadacza praw lub jego Partnerów oraz, że Posiadacz praw oraz, odpowiednio, jego partnerzy, chronieni są przepisami prawa cywilnego i karnego oraz przepisami o prawie autorskim, tajemnicy handlowej, znaku towarowym oraz prawem patentowym Federacji Rosyjskiej, Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych i innych krajów, jak również traktatami międzynarodowymi.

Niniejsza Umowa Licencyjna nie nadaje Użytkownikowi żadnych praw własności intelektualnej do znaków towarowych lub usługowych Posiadacza praw lub jego Partnerów („Znaki towarowe”). Użytkownik może korzystać ze znaków towarowych tylko w zakresie identyfikacji wydruków stworzonych przez Oprogramowanie, stosownie do zaakceptowanych praktyk dotyczących znaków towarowych, np. identyfikacji nazwy posiadacza znaku towarowego. Takie wykorzystanie znaku towarowego nie daje Użytkownikowi żadnych praw własności w stosunku do Znaku towarowego.

Posiadacz praw oraz/lub jego Partnerzy posiadają oraz zachowują wszelkie prawa, tytuł własności oraz prawo do udziału w zyskach z Oprogramowania, wszelkich korekt błędów, usprawnień, Aktualizacji lub innych modyfikacji Oprogramowania dokonanych przez Posiadacza praw lub jakąkolwiek osobę trzecią oraz wszelkich praw autorskich, patentów, praw do tajemnic handlowych, znaków towarowych oraz innych zawartych w nich własności intelektualnych.

Posiadanie, instalacja czy korzystanie z Oprogramowania przez Użytkownika nie powoduje przeniesienia na niego żadnego tytułu własności intelektualnej Oprogramowania, a Użytkownik nie nabywa żadnych praw do Oprogramowania z wyjątkiem wyraźnie określonych niniejszą Umową Licencyjną. Wszystkie kopie Oprogramowania wykonane w ramach niniejszej Umowy muszą zawierać te same zastrzeżenia prawne pojawiające się na oraz w Oprogramowaniu. Z wyjątkiem jak określono to w treści niniejszej Umowy Licencyjnej, nie powoduje ona przyznania Użytkownikowi żadnych praw do własności intelektualnej Oprogramowania, a Użytkownik potwierdza, że licencja, w sposób określony niniejszą Umową Licencyjną, nadaje Użytkownikowi jedynie prawo do ograniczonego korzystania z Oprogramowania na zasadach i warunkach określonych niniejszą Umową Licencyjną. Posiadacz praw zastrzega sobie wszelkie prawa, które nie zostały w sposób wyraźny przyznane Użytkownikowi w ramach niniejszej Umowy Licencyjnej.

10.2. Użytkownik wyraża zgodę na niedokonywanie jakichkolwiek modyfikacji lub zmian w Oprogramowaniu. Użytkownik nie ma prawa usuwać lub zmieniać zawiadomień o ochronie praw autorskich ani innych zastrzeżeń prawnych na kopiach Oprogramowania.

10.3. Naruszenie praw własności intelektualnej do Oprogramowania będzie skutkować odpowiedzialnością cywilną, administracyjną lub karną, zgodnie z przepisami prawa.

11. Prawo właściwe

11.1. Z wyjątkiem Rozdziału A ustępy 11.2 oraz 11.3 poniżej niniejsza Umowa licencyjna jest realizowana oraz interpretowana zgodnie z przepisami określonymi poniżej dla kraju lub regionu nabycia Oprogramowania przez Użytkownika, bez uwzględnienia ani zastosowania przepisów kolizyjnych:

a. Rosja. Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte w Rosji, prawa Federacji Rosyjskiej.

b. Stany Zjednoczone, Portoryko, Samoa Amerykańskie, Guam oraz Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte w Stanach Zjednoczonych, Portoryko, Samoa Amerykańskim, Guamie lub na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych, prawa stanu Massachusetts, jednak pod warunkiem, że prawa stanu, w którym użytkownik mieszka, regulują roszczenia zgłoszone w oparciu o stanowe prawa dotyczące ochrony konsumenta, nieuczciwej konkurencji i im podobne. W najszerszym zakresie dopuszczalnym prawem Posiadacz praw oraz użytkownik niniejszym zgadzają się na odstąpienie od wszelkich praw do rozprawy sądowej z udziałem przysięgłych.

c. Kanada. Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte w Kanadzie, prawa prowincji Ontario.

d. Meksyk. Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte w Meksyku, przepisy prawa federalnego Meksyku.

e. Unia Europejska (UE). Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte w kraju członkowskim Unii Europejskiej, przepisy prawa Niemiec.

f. Australia. Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte w Australii, przepisy prawa stanu lub terytorium, w którym nabyto licencję.

g. Specjalny Region Administracyjny Hongkong oraz Specjalny Region Administracyjny Makau. Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkongu lub Makau, przepisy prawa Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu.

h. Tajwan. Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte na Tajwanie, przepisy prawa Tajwanu.

i. Japonia. Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte w Japonii, przepisy prawa Japonii.

j. Inne kraje bądź obszary. Jeśli Oprogramowanie zostało nabyte w innym kraju, obowiązywać będą konkretne przepisy prawa kraju, w którym dokonano zakupu.

11.2. Niezależnie od powyższego, jeśli przepisy prawa bądź polityka państwowa kraju bądź obszaru, w którym niniejsza Umowa Licencyjna będzie obowiązywać, zabraniają wdrożenia przepisów określonych w tej Umowie, wtedy w stopniu wymaganym przez te przepisy prawa bądź politykę państwową obowiązywać będą przepisy prawa tego kraju bądź obszaru. Jeśli Użytkownik jest klientem indywidualnym, zapisy w Rozdziale A ustępie 11.1 nie będą wpływać na żadne prawa do podjęcia działań w obrębie kraju zamieszkania przysługujące użytkownikowi na mocy przepisów prawa tego kraju.

11.3. Niniejsza Umowa Licencyjna nie podlega przepisom Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów, których zastosowanie jest wyraźnie wykluczone.

11.4. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z produktem, Użytkownik końcowy będzie odpowiedzialny za bezpośredni kontakt wyłącznie z Posiadaczem praw lub jego partnerami.

12. Okres wszczynania powództwa

12.1. Żadnego rodzaju powództwo, bez względu na formę, związane bezpośrednio lub pośrednio z transakcjami przeprowadzonymi w ramach niniejszej Umowy Licencyjnej, nie może zostać wniesione przez żadną ze stron niniejszej Umowy po upływie jednego (1) roku od zaistnienia podstawy powództwa lub odkrycia jej istnienia, z wyjątkiem powództwa o naruszenie praw własności intelektualnej, które może zostać wniesione w maksymalnym, mającym zastosowanie okresie dozwolonym przez prawo.

13. Całość umowy; zasada rozdzielności; zaniechanie zrzeczenia się praw

13.1. Niniejsza Umowa Licencyjna stanowi całość porozumienia pomiędzy Użytkownikiem a Posiadaczem praw i unieważnia wszelkie uprzednie pisemne lub ustne porozumienia, propozycje, zawiadomienia lub ogłoszenia dotyczące Oprogramowania lub treści niniejszej Umowy Licencyjnej. Użytkownik potwierdza, iż zapoznał się z treścią niniejszej Umowy Licencyjnej, zrozumiał ją oraz zobowiązuje się do przestrzegania jej postanowień. Jeżeli którekolwiek z postanowień niniejszej Umowy Licencyjnej zostanie uznane przez sąd właściwy za nieważne lub z jakiegokolwiek powodu niewykonywalne w całości bądź w części, postanowienie takie zostanie wąsko zinterpretowane tak, aby stało się zgodne z prawem oraz egzekwowalne, a całość Umowy Licencyjnej nie zostanie wobec powyższego uznana za nieważną, a pozostała jej część zachowa moc obowiązującą ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi i podlegać będzie wykonaniu w maksymalnym, dozwolonym prawnie i na zasadach słuszności zakresie, zachowując jednocześnie, w najszerszym prawnie dopuszczalnym zakresie, swoje początkowe intencje. Odstąpienie od któregokolwiek postanowienia lub warunku niniejszej Umowy nie będzie ważne, o ile nie zostanie sporządzone w formie pisemnej i podpisanie przez Użytkownika oraz upoważnionego do tego przedstawiciela Posiadacza praw oraz pod warunkiem, iż zrzeczenie się dochodzenia praw z tytułu naruszenia któregokolwiek z postanowień niniejszej Umowy Licencyjnej nie będzie stanowić zrzeczenia się dochodzenia praw z tytułu jakichkolwiek wcześniejszych, współczesnych ani późniejszych naruszeń. Zaniechanie przez Posiadacza praw nalegania na wykonanie lub ścisłego egzekwowania wykonania któregokolwiek z postanowień niniejszej Umowy Licencyjnej bądź jakiegokolwiek prawa nie będzie interpretowane jako odstąpienie od tego postanowienia lub prawa.

14. Zrzeczenie się praw do powództwa grupowego oraz wiążące rozstrzygnięcie przez trybunał arbitrażowy

14.1. Paragraf 14 z Rozdziału A ma zastosowanie w przypadku użytkowników mieszkających w Stanach Zjednoczonych. W przypadku sporu, roszczenia lub jakiejkolwiek kontrowersji w odniesieniu do dowolnego produktu bądź usługi Posiadacza praw lub jakiejkolwiek części niniejszej Umowy Licencyjnej, powstałej między Użytkownikiem i Posiadaczem praw lub Użytkownikiem i spółką stowarzyszoną Posiadacza praw, niemożliwej do rozwiązania w sposób nieformalny w rozsądnym terminie, Użytkownik i druga strona zgadzają się na przeprowadzenie przez Amerykańskie Stowarzyszenie Arbitrażowe (American Arbitration Association, AAA) wiążącego arbitrażu indywidualnego zgodnie z Federalną Ustawą Arbitrażową (Federal Arbitration Act, FAA) i nie wnosić w tej sprawie pozwu sądowego. W przypadku wiążącego indywidualnego postępowania arbitrażowego między stronami, decyzję podejmie neutralny arbiter, a jego decyzja będzie wiążąca z wyjątkiem ograniczonego prawa do apelacji zgodnie z postanowieniami ustawy FAA. W przypadku rozbieżności między postanowieniami niniejszej Umowy Licencyjnej a zapisami ustawy AAA pierwszeństwo mają postanowienia niniejszej Umowy Licencyjnej.

14.2. Każde postępowanie, w tym między innymi sprawy związane z powództwem grupowym, arbitrażami między klasami, prywatnymi postępowaniami adwokackimi, łączeniem indywidualnych działań bez zgody wszystkich stron lub jakąkolwiek dowolną procedurą prawną, w przypadku której czynności przeprowadza podmiot występujący jako przedstawiciel, są niedozwolone. Przyjmując warunki niniejszej Umowy Licencyjnej, Użytkownik wyraża zgodę na niepowoływanie i nieuczestniczenie w którejkolwiek z powyższych grup oraz niewszczynanie postępowań wielostronnych. Wszelkie postępowania wszczynane przez Użytkownika oraz ewentualne środki prawne przyznane mu przez sąd muszą odnosić się do konkretnej osoby zgodnie z postanowieniami niniejszego paragrafu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z produktem, Użytkownik końcowy może nawiązać bezpośredni kontakt z Posiadaczem praw lub jego partnerami.

14.3. Wszelkie spory, roszczenia bądź kontrowersje powstałe w odniesieniu do praw własności intelektualnej Posiadacza praw, ich egzekwowania, ważności itd., jak również wszelkie roszczenia dotyczące jakiejkolwiek formy nieuprawnionego używania, w tym, lecz nie wyłącznie, kradzieży i piractwa jakiegokolwiek produktu lub usługi Posiadacza praw nie podlegają postanowieniom niniejszego paragrafu arbitrażowego.

15. Dane kontaktowe Posiadacza praw

W przypadku pytań dotyczących niniejszej Umowy Licencyjnej lub chęci skontaktowania się z Posiadaczem praw z jakiegokolwiek powodu, prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta:

AO Kaspersky Lab, Bldg. 3, 39A, Leningradskoe Shosse

Moscow, 125212

Russian Federation

E-mail: info@kaspersky.com

Strona internetowa: www.kaspersky.com

ROZDZIAŁ B. WARUNKI DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH

Należy zapoznać się z warunkami rozdziału „Warunki dotyczące przetwarzania danych”. Niniejszy Rozdział opisuje dane otrzymane od Użytkownika i/lub od Komputera Użytkownika oraz sposób, w jaki Posiadacz praw będzie przetwarzał dane w celu realizacji niniejszej Umowy Licencyjnej. Jeśli Oprogramowanie jest używane w ramach osoby prawnej lub na komputerze używanym przez kilka osób fizycznych, Użytkownik musi upewnić się, że każdy z użytkowników zrozumiał i zaakceptował warunki zawarte w Rozdziale „Warunki dotyczące przetwarzania danych”.

1. Posiadacz praw i/lub jego Partnerzy zobowiązani są do wypełniania swoich zobowiązań wynikających z niniejszej Umowy Licencyjnej, a Posiadacz praw musi otrzymywać i przetwarzać informacje opisane w Rozdziale B paragraf 1 w zadeklarowanych celach. Zgodnie z obowiązującym prawem danego kraju takie informacje mogą być uznane za dane osobowe.

Zapewnianie podstawowej funkcji zakupionego Oprogramowania.

Zgodnie z opisem w Instrukcji użytkownika podstawowa funkcja Oprogramowania polega na zapewnieniu bezpieczeństwa podczas korzystania z Komputera. W celu zapewnienia tej podstawowej funkcji, gdy Użytkownik korzysta z Oprogramowania, Posiadacz praw musi otrzymywać z urządzenia Użytkownika i przetwarzać informacje dotyczące zainstalowanego Oprogramowania, skanowanych obiektów oraz informacje o Komputerze, podłączonych do niego urządzeniach i aktywności Komputera w Internecie, w szczególności:

– Informacje dotyczące aplikacji: identyfikator aplikacji; pełna wersja aplikacji (wersja główna, podrzędna, kompilacja, poprawka); typ aplikacji; kod lokalizacji aplikacji; identyfikator aplikacji w portalu internetowym; kod dostosowania ustawień aplikacji; identyfikator licencji.

– Informacje dotyczące urządzenia użytkownika: nazwa urządzenia w sieci; typ urządzenia; unikalny identyfikator urządzenia; unikalny identyfikator urządzenia w portalu internetowym; informacje na temat rozpoczęcia/zakończenia korzystania z urządzenia.

– Informacje dotyczące systemu operacyjnego („System operacyjny”): typ Systemu operacyjnego; wersja Systemu operacyjnego; edycja Systemu operacyjnego; liczba bitów Systemu operacyjnego; wersja zainstalowanych pakietów aktualizacji (wersja główna, podrzędna, kompilacja, pakiet Service Pack, kompilacja).

– Informacje dotyczące instalacji aplikacji: unikatowy identyfikator instalacji aplikacji; data instalacji aplikacji.

– Informacje dotyczące użytkownika: zanonimizowany identyfikator użytkownika.

Informacje dotyczące konta użytkownika portalu internetowego: niepowtarzalny identyfikator konta użytkownika w portalu internetowym; nazwa użytkownika w portalu internetowym; jednorazowe hasło do rejestracji urządzenia w portalu internetowym; dane do rejestracji urządzenia w portalu internetowym w przypadku jego połączenia z kontem użytkownika.

– Informacje dotyczące profilu dziecka: imię i nazwisko dziecka; data urodzenia dziecka; ikona dziecka w aplikacji; identyfikator dziecka.

– Informacje dotyczące zainstalowanych aplikacji: struktura danych zawierająca ogólne informacje na temat instalacji aplikacji; nazwa pliku; identyfikator aplikacji; wersja aplikacji; ścieżka do pliku; godzina utworzenia pliku; metadane pliku; początek/koniec użytkowania; liczba uruchomień aplikacji firm trzecich; suma kontrolna (MD5 lub SHA 256); kategoria, do której należy skanowany obiekt (na podstawie klasyfikacji Posiadacza praw); kategorie wiekowe przypisane do obiektu; dostępność podpisu; dostępność certyfikatu zaufania pliku; wskazanie, czy jest on zawarty w pakiecie oprogramowania; nazwa i wersja pakietu oprogramowania; nazwa dostawcy pakietu oprogramowania; obraz ikony aplikacji i jego rozdzielczość; lista identyfikatorów zdalnych aplikacji; data zdarzenia.

– Informacje dotyczące umów zaakceptowanych przez użytkownika: identyfikator umowy; typ umowy; wersja umowy; wskazanie akceptacji umowy; godzina zmiany akceptacji umowy; data i godzina przekazania tych danych.

– Informacje dotyczące aktywności internetowej użytkownika: adresy URL odwiedzonych stron internetowych; części adresów internetowych zawierające domeny, które Użytkownik wprowadził do paska adresu przeglądarki lub otworzył z wyników wyszukiwania.

– Informacje dotyczące statusów próśb dzieci o przyznanie dodatkowego czasu na używanie urządzenia, prośby dzieci o dostęp do strony internetowej, prośby dzieci o dostęp do aplikacji: czas zdarzenia; identyfikator prośby; tekst komunikatu; czas ważności prośby.

– Informacje dotyczące zapytań wyszukiwania wpisywanych przez dziecko: URL wyszukiwanego zapytania; tekst zapytania wyszukiwania; nazwa wyszukiwarki; godzina zdarzenia.

– Informacje dotyczące blokowania Internetu (włączone lub wyłączone).

– Informacje dotyczące skanowanych adresów URL: adres URL; nagłówek strony internetowej; przyczyna zablokowania adresu URL; data zdarzenia; lista nazw dozwolonych, monitorowanych i zablokowanych kategorii stron internetowych według klasyfikacji Posiadacza praw; wartość wskazująca, czy adres URL jest na białej lub czarnej liście; wartość odwołania do adresu URL; typ i wersja wykorzystanego protokołu; identyfikator typu żądania; numer portu.

Informacje dotyczące usługi Posiadacza praw: identyfikator usługi; typ tokena; identyfikator wydawany przez usługę po pomyślnym zarejestrowaniu aplikacji (używany do uwierzytelniania i rejestracji usług na konkretnym urządzeniu); identyfikator wydawany przez usługę po pomyślnym zarejestrowaniu/uwierzytelnieniu powiązania użytkownika z urządzeniem; identyfikator wydawany przez usługę po pomyślnym uwierzytelnieniu użytkownika w portalu internetowym; token sesji; token sesji wydany przez usługę po pomyślnym zarejestrowaniu/uwierzytelnieniu powiązania użytkownika z urządzeniem i profilem dziecka; dane niezbędne do otrzymania tokena uwierzytelnionej sesji; wartość wskazująca konieczność zwrotu tokena NS; token EKP (klucz, region użytkownika, czas ważności tokena, podpis, krótki znacznik hasła).

– Informacje dotyczące wersji baz danych kategoryzacji plików używanych przez oprogramowanie i identyfikator rekordu bazy danych użytego podczas skanowania.

– Informacje dotyczące jakości aktualizacji zainstalowanego produktu: typ i wersja zadania aktualizacji; stan zakończenia zadania aktualizacji; stan kondycji produktu; typu błędu, który mógł wystąpić podczas aktualizacji; liczba błędów, awarii i przypadków nieudanego zakończenia zadania aktualizacji; identyfikator komponentu produktu przeprowadzającego aktualizację; unikatowy identyfikator rozpoczęcia zadania aktualizacji (który został wygenerowany losowo po rozpoczęciu i nie uległ zmianie do zakończenia zadania).

– Identyfikator sekcji pomocy.

– Godzina zdarzeń związanych z działaniem aplikacji, nadrzędny identyfikator.

– Inne informacje techniczne: zestaw preferencji; nazwa zestawu preferencji; identyfikator zestawu preferencji odebranych na urządzeniu.

2. Jeżeli Użytkownik zdecyduje się nie podawać informacji niezbędnych Posiadaczowi praw do realizacji jego zobowiązań wynikających z niniejszej Umowy Licencyjnej zgodnie z postanowieniami Rozdziału „Warunki dotyczące przetwarzania danych”, Użytkownik nie zgadza się na warunki niniejszej Umowy Licencyjnej. W takim przypadku należy przerwać instalację i/lub usunąć Oprogramowanie.

3. Przekazując Posiadaczowi praw za pośrednictwem Oprogramowania swoje dane osobowe, Posiadacz praw przetwarza je zgodnie z jego Polityką Prywatności, która opisuje w szczególności sposób, w jaki Posiadacz praw chroni dane osobowe Użytkownika, gdzie je przetwarza, a także prawa przysługujące Użytkownikowi jako podmiotowi danych. Pełną jej treść można znaleźć i przeczytać na stronie https://www.kaspersky.com/Products-and-Services-Privacy-Policy.

4. Posiadacz praw przetwarza również dane w formie, która sama w sobie nie pozwala na bezpośrednie skojarzenie z jakąkolwiek konkretną osobą. Listę takich danych wraz z celami ich przetwarzania w przypadku określonego Oprogramowania można znaleźć na stronie internetowej pod adresem https://help.kaspersky.com, wybierając Oprogramowanie i przeglądając odpowiednią część zatytułowaną „Przekazywanie danych”.

5. Użytkownik akceptuje i przyjmuje do wiadomości, że Posiadacz praw przetwarza dane na podstawie prawnej określonej w art. 6 ust. 1 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych UE (RODO), w tym na podstawie umowy i uzasadnionego interesu; w związku z tym, w przypadku wygaśnięcia licencji użytkownika, niektóre otrzymane dane mogą być nadal przetwarzane w uzasadnionych celach opisanych w Polityce prywatności na stronie https://www.kaspersky.com/Products-and-Services-Privacy-Policy, z wyłączeniem przypadków, gdy taki interes jest podrzędny w stosunku do interesów lub podstawowych praw i wolności użytkownika. Jeśli Użytkownik chce zgłosić sprzeciw wobec takiego przetwarzania danych, musi nas o tym poinformować w sposób określony w Polityce prywatności. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że po wygaśnięciu licencji Posiadacz praw nie będzie otrzymywać od niego nowych danych.

© 2019 AO Kaspersky Lab